środa, 1 czerwca 2011

Własna strona www w 5 minut!

Witaj.

Dzisiaj pokażę jak w prosty sposób możesz stworzyć własną stronę. Do tego celu nie potrzebujesz żadnych programów. Nie musisz też posiadać umiejętności webmastera. Jedyne co musisz posiadać to około 5 minut wolnego czasu i chęć posiadania własnej witryny, bloga lub innego rodzaju strony. Wszystkiego dowiesz się czytając dalej ten post.

Zaczynamy!

Krok 1. Usługi CBA.pl
Wchodzimy na stronę www.cba.pl i rejestrujemy konto. W CBA.pl możemy założyć konto o dosyć dobrych parametrach jak na darmowy hosting. Oto one:
- nieograniczona ilość kont FTP;
- nieograniczona ilość subdomen;
- baza danych MySQL bez limitu wielkości!
- nieograniczony transfer miesięczny;
- aż 1 GB miejsca na Twoją stronę!;
- 2 GB miejsca na skrzynki pocztowe;
- PHP 5.2;
- tryb safe mode wyłączony;
- dostępna funkcja mail();
- baza danych SQLite;
- dostęp do .htaccess;
Posiadacze konta w tym serwisie mogą również skorzystać w wielu darmowych modułów i udogodnień, ale o tym później.

Klikamy w Zarejestruj pod panelem logowania.Wpisujemy nazwę oraz wybieramy domenę: .cba.pl, c0.pl, y0.pl. Klikamy Dalej.

Krok 2. Rejestracja
Wypełniamy formularz rejestracyjny i klikamy Załóż konto.Krok 3. Konto utworzone
Zostajemy poinformowani, że konto zostało założone i musimy je aktywować przez e-mail.Odbieramy pocztę i klikamy w link atywacyjny.Krok 4. Aktywacja
Logujemy się za pomocą strony podanej w komunikacie. Nazwa użytkownika to nazwa utworzonego adresu www np. forwebs.cba.pl.Krok 5. Obsługa FTP (można pominąć)
W tym momencie posiadamy już własną domenę, lecz pod jej adresem jest na razie strona usługodawcy. Aby to zmienić logujemy się na tzw. FTP aby wysłać na serwer pliki w języku html, które będą widoczne pod założonym adresem.

W panelu administracyjnym wybieramy Konta FTP. Jak widać posiadamy aktualnie jedno konto o nazwie admin@nazwa.cba.pl. Aby mieć możliwość wysyłania plików na serwer wybieramy Menedżer plików.W nowym oknie otwiera się klient FTP. Logujemy się używając nazwy konta ftp: admin@nazwa.cba.pl.Obecnie nasz katalog wygląda tak:Aby wgrać plik na serwer możemy skorzystać z 3 różnych funkcji: Przyślij (zwykłe), Przyślij Java (upload za pomocą skryptu java), Flash Upload (upload za pomocą skryptu flash). Trzeba pamiętać, że plik index.html (ewentualnie index.php) jest główną stroną która wyświetli się po wpisaniu naszego adresu.

Krok 6. Wybór oprogramowania
Jak już na samym wstępie napisałem, aby mieć własną stronę www w 5 minut nie trzeba być webmasterem. Nie trzeba też czytać Kroku 5, jeśli nie będziemy sami tworzyć kodu strony. Możemy posłużyć się przykładowymi modułami (skryptami), które są dostępne w panelu administracyjnym w zakładce Oprogramowanie.Jak widać możemy wybrać spośród wielu systemów zarządzania treścią. Popularne systemy to np.:
- Blog Wordpress,
- CMS (systemy zarządzania treścią): Drupal, extreme-fusion, joomla, php-fusion, i wiele innych,
- Forum: phpBB, MyBB, smf i inne,
- Galeria: coppermine, 4images, gallery, cpg,
- Wiki (system wikipedii): dokuwiki, mediawiki.

Krok 7. Instalacja Wordpressa
Postaram się pokazać teraz jak zainstalować najpopularniejsze oprogramowanie dla blogów czyli Wordpress. Jest to system zarządzania treścią bardzo intuicyjny w obsłudze.

Przed instalacją bloga musimy utworzyć tzw. bazę danych SQL, ponieważ praktycznie wszystkie przedstawione powyżej systemy opierają się na zapisywaniu i odczytywaniu informacji z baz danych SQL. Jeśli jest to dla Ciebie niezrozumiałe nie przejmuj się. Nie musisz tego wiedzieć.

Jedyne co musisz zrobić to wybrać opcję Zarządzaj SQL i dodać bazę danych.
Hosting CBA.pl zapewnia nielimitowaną wielkość bazy danych więc, póżniej nie powinno być problemu z przepełnieniem co zdarza się jeśli używamy hostingu, który np. dopuszcza wielkość bazy do 25MB. Zależy to oczywiście od ilości wprowadzonych do bazy informacji.Klikamy Dodaj bazę SQL i wpisujemy Nazwę użytkownika oraz hasło i klikamy Dodaj. Nazwa naszej bazy to forwebs_cba_pl. Te dane będą potrzebne potem przy instalacji Wordpressa. Otrzymujemy komuniakat Baza SQL pomyślnie utworzona!

Teraz możemy przejść jeszcze raz do zakładki Oprogramowanie. Z listy wybieramy wordpress (lub inny system) i klikamy Dodaj w kolumnie Akcja.Następnie wybieramy domenę do instalacji Wordpressa. Pole Wprowadź katalog pozostawiamy puste, bo chcemy aby nasz blog wyświetlał się od razu po wpisaniu wybranego adresu. Klikamy Dodaj.Pojawia się komunikat, który informuje nas, że w tym katalogu został znaleziony plik index.html, który domyślnie jest stroną główną. Wybieramy tak, aby usunąć ten plik i zainstalować Worpressa.Pojawia się komunikat o instalacji. Oznacza on, że pliki Wordpressa są właśnie kopiowane na serwer. Odczekaj chwilę i kliknij w link pod komunikatem. Po kliknięciu otwiera się screen startowy. Klikamy Zaczynajmy!Wpisujemy nazwębazy danych (np.forwebs_cba_pl), User Name czyli Nazwę Użytkownika (np.forwebs) oraz hasło. Pozostałe pola zostawiamy bez zmian.Jeśli wszystkie dane wpiszemy poprawnie wyświetli się powyższy ekran co oznacza, że zostało nawiązane połączenie z bazą danych i możemy przystąpić do instalacji. Klikamy Uruchomienie instalacji.Na następnym ekranie instalacji wpisujemy Tytuł witryny oraz dane do logowania do konta administratora. Opcjonalnie możemy wpisać e-mail. Klikamy Zainstaluj Wordpressa.Kiedy otrzymamy powyższy komunikat oznacza to, że Wordpress został zainstalowany i możemy się zalogować klikając Zaloguj się. Potem będziemy się logowac z adresu: forwebs.cba.pl/wp-admin/

Myślę, że większość użytkowników, powinna odnaleźć się wśród opcji Wordpressa. W jednym z następnych manuali pokażę jak z niego korzystać.

Pozdrawiam
Michał Krusiewicz

Brak komentarzy: